Ови специјализовани тужиоци за обрачун са корупцијом у Посебно одељење упућени су одлуком Републичкој јавног тужиоца Загорке Доловац, зарад повећања ефикасности и процесуирања великог броја сумњивих коруптивних делатности, које грађани свакодневно пријављују надлежним органима
Посебно одељење за борбу против корупције (ПОСК) Вишег јавног тужилаштва (ВЈТ) у Београду, након четири године рада добило је данас појачање од још шест тужилаца који ће на себе преузети постојеће и нове случајеве коруптивног деловања, попут разних облика злоупотреба положаја и службене дужности, махинација са јавним набавкама, примањем и давањем мита и другим.
Ови специјализовани тужиоци за обрачун са корупцијом у Посебно одељење упућени су одлуком Републичкој јавног тужиоца Загорке Доловац, зарад повећања ефикасности и процесуирања великог броја сумњивих коруптивних делатности, које грађани свакодневно пријављују надлежним органима.
Виши јавни тужилац у Београду Ненад Стефановић тим поводом за Тањуг најављује да ће се повећањем од 30 одсто тужилачких капацитета у антикоруптивном одељењу, ојачати и свеукупна борба против корупције на територији овог највећег тужилаштва у Србији, и по броју процесуриан предмета и по броју запослених.
Биће, како каже, процесуиран далеко већи број предмета, посебно оних сложених, који захтевају велики број преистражних и истражних радњи пре оптужења.
Први заменик Вишег јавног тужиоца у Београду за борбу против корупције Бранкица Марић у изјави за Тањуг указује да се тренутно предузима велики број предистражних радњи због сумње на корупцију, а неке од њих почетком године су резултирале покретањем истрага, о чему је јавност била обавештена.
„Такође детектовали смо и неке сложеније криминалне активности подовом којих ћемо наставити рад формирањем “ударних група“, које су се у протеклом периоду показале као ефикасно средство за процесуирање починилаца кривичних дела“, напоменула је Марићева.
С обзиром да велики број пријава корупције потиче од грађана, Марић истиче да тужилаштво има и жељу и интерес да повећа поверење грађана у свој рад.
„Зато ћемо настојати да благовремено у складу са нашим законским могућностима обавештавамо јавност о исходима кривичних пријава и поступцима и мерама које спроводимо на сузбијању коруптивних кривичних дела“, навела је Марић и позвала грађане да наставе са подношењем кривичних пријава и доставе све податке и доказе које поседују и, ако могу укажу на изворе тих података и доказа.
Први заменик Вишег јавног тужиоца у Београду за борбу против корупције истиче да је повећање броја заменика тузилаца који ће радити на коруптивним предметима управо неопходно ради побољшања ефикасности на сузбијању корупције, као и брза и адекватна реакција на пријаве које претежно потичу од грађана и од полиције.
Сматра да је евидентно да је већи број особа процесуиран за радње које захтевају брзу и адекватну репресивну реакцију, а у прилог томе указује на податке о броју покренутих истрага и окончаних поступака.
У протеклом периоду, Посебно одељење за борбу против корупције београдског Вишег јавног тужилаштва је донело 399 наредби о спровођењу истраге, док су кроз тзв. скраћени поступак предузете 382 доказне радње.
Само за кривична дела из области корупције тужилаштво је покренуло 96 финансијских истрага, поднело је укупно 674 оптужних аката (оптужних предлога и оптужница) на основу којих је до сада изречено 384 осуђујућих пресуда.
„О брзини и ефикасности и квалитету рада сведочи податак да је у протеклом периоду са окривљеним лицима закључено 334 споразума о признању кривичног дела“, навела је први заменик ВЈТ у Београду за борбу против корупције.
Посебно је истакла да су сви ови поступци праћени и адекватним мерама за обештећење буџетских средстава и ошећених грађана.
„Такође одузимали смо и противправну имовинске корист, и предузимали мере за заплену незаконито стечене имовине и прихода“, напоменула је Марићева.
Каже да је тужилаштво задовољно досадашњим резултатима, али и да је свесно да они могу бити много бољи.
У том циљу је и повећан број специјализованих тужилаца за борбу против корупције, а у наредном периоду радиће се и на побољшању техничких капацитета, како би се омогућио непосредан приступ тужилаштва базама података других органа и институција који треба да у великој мери побољшају ефикасност у сузбијању корупције.
„С обзиром на све ово што се предузима очекујем да у наредном периоду резултати у вези са процесуирањем кривичних дела и учиниоцима статистички то и покажу“, нагласила је Марићева.
Од почетка ове године ПОСК је покренуо неколико великих истрага због коруптивних делатности у вези са ангажовањем приватне фирме Војкана Крстића за одношење отпада и смећа у које су умесхани и службеници три београдске општине, затим против директора и запослених у Дому здравља у Ковачици који су за новац издавали фалсификоване потврде о вакцинацији, бивше рачуновође у Петој београдској гимназији која се сумњичи да је проневерила новац ове школе и друге…