Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ
„НАПАДАЈУ МЕ ОНИ КОЈИ БИ ДА ЗАРОБЕ ТУЖИЛАШТВО“: Интервју – Ненад Стефановић, виши јавни тужилац
ВЛАДАВИНА права данас је на највишем нивоу, захваљујући одлучности Републике Србије да имплементира европске стандарде у пра­восуђу, изврши уставне и законске измене у циљу повећања самосталности јавног тужилаштва и не­зависности судства.

 

фото: Н. Скендерија

Си­стем функционише, али мислим да је потребно још времена да ови позитивни помаци у пуном капаци­тету заживе у пракси, ка­ко би и грађани осетили добре ефекте правосудне реформе.

Овако је Ненад Стефа­новић, виши јавни тужи­лац, одговорио на питање „Новости“ – Како данас функционише правосу­ђе из угла главног јавног тужиоца највећег тужи­лаштва у држави, Вишег јавног тужилаштва у Бео­граду?

Својевремено сте критиковали укидање института упућивања тужилаца из нижих у виша јавна тужилаштва. Да ли сте променили став?

– Напротив, управо због потреба ефикасности и даље сматрам да би тре­бало вратити могућност упућивања тужилаца из основних у виша јавна тужилаштва, али и наћи механизме како би се убр­зао поступак избора тужи­лаца. У овом тренутку су актуелни огласи за укупно 50 тужилаца у ВЈТ у Бео­граду, систематизација је проширена са 65 на 103 јавна тужиоца у ВЈТ у Бео­граду, што је јасна порука државе да су поштовање закона, ефикасно кривич­но гоњење и владавина права приоритет у наред­ном периоду.

У чему се огледа самосталност јавног тужиоца?

– Не памтим да се након последње правосудне ре­форме, као и пре ње, ије­дан јавни тужилац икада жалио да му је претпоста­вљени рекао да не поштује закон, да не процесуира, или оптужи некога ко не треба да буде оптужен. Та­кође, као главни јавни ту­жилац током протекле две године ја нисам доживео нити један вид притиска, утицаја или молбе за ин­тервенцију од стране из­вршне, судске или закон­давне власти. Притисак јавности, међутим, трпим свакодневно, али верујем да је то у демократком друштву и неизбежно и неопходно.

фото: Н. Скендерија

Учестало је појављивање појединих судија и тужилаца на трибинама тзв. Прогласа, које нису везане за питања струке. Какав је ваш став поводом тога?

– О таквим активно­стима судија и тужила­ца којима се, према мом мишљењу, излази изван оквира струке и задире на терен политичког делова­ња посебно у току избор­не кампање, посредно се изјаснио и Етички одбор Високог савета тужилаца кроз Упутство за посту­пање јавних тужилаца у складу са начелима про­фесионалног и личног интегритета прописаних Етичким кодексом. Иако повод за доношење овог Упутства није био кон­кретно „Проглас“, већ иницијативе које се тичу јавног иступања појединих тужилаца, Етички одбор је у Упутству јасно навео да јавни тужиоци треба да се уздрже од политичких ак­тивности које нису у скла­ду са начелом непристра­сности, односно од јавног изражавања политичких ставова и учествовања у јавним расправама поли­тичког карактера, изузев када се ради о питањима која се тичу јавног тужи­лаштва, владавине права и људских права. Имају­ћи став Етичког одбора у виду, сматрам да судије и јавни тужиоци као но­сиоци јавних функција, треба да штите закон, као и углед правосуђа, а не да буду инструмент у рукама интересних и политичких група.

Од када сте на функцији главног јавног тужиоца ВЈТ у Београду, пред вама су били бројни изазови и тешки предмети који изазивају велику пажњу јавности, која вас не штеди са критикама. Како се носите са тим?

– Против мог поступања или непоступања ја никада нисам чуо аргументовану примедбу. Они који данас јавно коментаришу кри­вичне поступке, органи­зацију и функционисање јавног тужилаштва, или, не само да немају никакво правничко образовање, или уопште не располажу чињеницама које опреде­љују неку јавнотужилачку одлуку. Разлози за доно­шење било које јавнотужи­лачке одлуке, произилазе из прикупљених доказа у законом прописаном по­ступку. Са друге стране, потребе организације и функционисања Вишег јавног тужилаштва у Бео­граду изискују одлуке ко­јима неки појединци могу да буду незадовољни. Ме­ђутим, као што сам већ ре­као, јавна критика макар и лаичка, добродошла је, све док сама по себи није извр­тање истине и пласирање лажних вести.

Одијум у медијима

У ПОСЛЕДЊИХ годину дана трпите озбиљне нападе појединих медија и неколико колега из ВЈТ у Београду. Зашто сте баш ви таргетирани?

– Никада се ниједан тужилац није нашао у мојој ситуацији да има небројено не­гативних текстова у медијима против себе. Ако то није притисак, ја не знам шта јесте. И поред тога наставићу да се борим за владавину права и доследну при­мену закона, без обзира на притиске који преко дела медија заправо долазе од различитих интересних група, које не бих именовао.