Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

Више јавно тужилаштво у Београду у сарадњи са Министарством правде и Програмом за развој Уједињених нација (УНДП) организовало семинар за медије и портпароле основних јавних тужилашава под радним називом „Извештавамо о насиљу, али штитимо жртве“.

На овај корак, не својствен јавном тужилаштву, ВЈТ у Београду, прво у Србији се одлучило након што је препознало потребу сарадње са медијима, као и за међусобним упознавањем начина рада и проблемима са којима се суочавају и тужиоци и новинари, када поступају, односно извештавају о случајевима родно заснованог насиља.  

Потребу је наметнула пракса, не ретко сензационалистичко  извештавање о овим случајевима уз предрасуде и осуду жртава, као и пораст броја кривичних дела породичног и родно заснованог насиља, које неретко резултира тешким кривичним делом па чак и у убиством.

Предавачи на семинару били су експерти у борби против ове врсте насиља, Координаторка за родно засновано насиље ВЈТ у Београду Горјана Мирчић Чалуковић, заменик јавног тужиоца у Другом основном јавном тужилаштву у Београду Милица Љубичић и новинарка РТС-а и чланица Мреже „Новинарке против насиља“ Ана Манојловић.

Оне су учесницима семинара указале на важност улоге медија у осуди и у превенцији насиља, као и на смернице за извештавање о овој, за жртве, посебно осетљивој теми.

Истакле су проблеме са којима се тужилац суочава када се у медијским текстовима открије идентитет осумњиченог, жртве или превише детаља о самом догадјају.

У тим случајевима жртве, али и сведоци, који имају право да се, као тзв. привилеговани сведоци, у сваком тренутку повуку из поступка, то и учине.    Тужилац онда остаје без доказа, насилник остаје некажњен, а жртва наставља да живи „обележена“ уз осуду свог окружења.

То, како су истакли предавачи, посебно шкоди свим жртвама које још нису пријавиле, а презивљају насиље, али и свим евентуалним, будућим жртвама.

Са друге стране у семинару су учествовали новинари, који свакодневно извештавају о разним појавним облицима и кривичним делима родно заснованог насиља, у које спадају не само насиље у породици и над женама, већ и низ других тешких кривичних дела попут силовања, трговине људима и убиства и друга.

Новинари су из свог угла објашњавали зашто је махом сензационалистичко извештавање, уз „довијање“ за долазак до информација, њима кључно јер управо тај начин писања на тржишту продаје њихов медиј.

У нади да је размена искустава обе стране допринела бољем узајамном разумевању, Више јавно тужилаштво у Београду апелује на портпароле тужилаштава да информације дају медијима уз посебну пажњу, указујући им на штетне последице непримереног писања о случају, а медије да о насиљу извештавају имајући на уму права и заштиту жртава, претпоставку невиности учиниоца и осуду сваког вида насиља.