Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

У Посебном одељењу за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду саслушани су осумњичени за прање веће количине новца од пореских кривичних дела, чиме су, како се сумња у овом тренутку, оштетили буџет Републике Србије за више од 100 милиона динара.

Свих 12 осумњичени су на саслушању изнели своје одбране.

Након саслушања тужилаштво је предложило судији за претходни поступак Вишег суда у Београду да одреди притвор према седам осумњичених да не би утицали на сведоке и да не би у кратком временском периоду поновили кривично дело. 

Притвор је одредјен Братиславу М, Татјани М, Сунчици Н, Наташи Н, Драгану Ч, Александру К. и Милошу Р, а остали осумњичени ће се бранити са слободе. 

Осумњичени су ухапшени у петак у координираној акцији Безбедносноинформативне агенције, Посебног одељења за сузбијање корупције ВЈТу Београду и Пореске управе, у сарадњи са Министарствомунутрашњих послова, у циљу сузбијања „сиве економије“ и „црног тржишта“у Републици Србији.

Братислав М, је како се сумња, на челу ове криминалне групе осумњичених за прање новца стеченог препродајом турског текстила на илегалном тржишту у Србији, као и пореским кривичним делима.

Он је стварни власник привредног друштва doo Misuntex Beograd, doo Amfija Beograd, i doo Flying Brigade Pančevo Братислав М, а формално је запослен у фирми doo Notre Conseil. 

Под истрагом тужилаштва су и власница фирми TD Marvel Nia Mij из Београда Татјана М, власница фирме doo Notre Conseil Сунчица Н, магационер у тој фирми Драган Ч. и запослена Наташа Н, Милош Р, директор doo Boytex Петар А, директор doo Misuntex Марко М, књиговођа Срдјан Г, запослени у K.A.R. Consalting Beograd Александар К, запослена у Flying Brigade Pančevo Емина Ц. и М.В.

Братислав М, се терети за кривична дела Пореска превара у вези са порезом на додату вредност из Закона о пореском поступку и администрацији јер је уз помоћ других окривљених сачинио пореске пријаве пореза на додату вредност неистинитог садржаја користећи неверодостојну документацију као основ за њихово сачињавање, симуловањем промета робе у велепродаји и малопродаји. 

Такве пријаве је, како се сумња, поднео Пореској управи, и у њима исказао износ за повраћај пореза на додату вредност и порески кредит од 86.113.126,00 динара, иако је знао да на то нема право, јер је роба продата на „црном тржишту“, па је за тај износ оштетио државни бужет.

Већи део поменутог износа убачен је у легалне токове, чиме је, како се сумња, Братислав М. заједно са осталим припадницима криминалне групе, који су му у томе помогли,извршио кривично дело Прање новца.

Тако је, како се сумња, Татјана М. у договору са Братиславом М, свесна да је он стварни власник фирми doo Amfija и doo Misuntex, vршила све шпедитерске послове око увоза робе из Турске, уступила му магацински простор у Добановцима и за своје услуге уговорила процентуално учешћце у оствареној добити од извршења кривичног дела.

Сунчица Н је, иако је знала за криминалне радње Братислава М, њему уступила своје пословне просторије у Београду, складиште у Добановцима, текући рачун привредног друштва, као и запослене раднике у циљу извршења кривичних дела.

Драган Ч. је организовао дистрибуцију и продају робе увезене из Турске купцима „на црно“, као иприкупљање новца од продаје робе, а Милош Р. је, како се сумња, учествовао у организацији и набавци робе у Турској, припремао је за транспорт и увоз, и из магацина у Добановцима вршио превоз и продају робе разним физичким лицима на црно.

Сумња постоји и да је Наташа Н. у просторијама doo Notre Conseil лажно евидентирала промет робе са физичким лицима преко фискалне касе doo Boytex, иако је била свесна да тај промет није извршен, па је на тај начин сачињавала лажну документацију за извршење кривичног дела за које се терети Братислав М.

Петар А. и Марко Масларевић су као директори doo Boytex и doo Misuntex по налогу Братислава М. омогућили отварање текућих рачуна тих привредних друштава, преузимање опреме за електронско плаћање и свесно препустили управљање привредним друштвом Братиславу М.

Срдјан Г. и Емина Ц. су, како се сумња, евидентирали лажну документацију у пословним књигама и подносили пореске пријаве са лажним подацима, док је Александар К. је сачињавао лажну документацију о увозу и даљем промету робе за привредна друштва doo Amfija и doo Misuntex.

Посебно одељење ВЈТу Београду ће заједно са БИА наставити истрагу у овом случају јер се сумња да је републички буџет оштећен у много вишем износу од око 400 милиона динара. 

Такође, истражујући овај случај, надлежни органи открили су да и друга повезана правна лица врше истоврсна кривична дела на територији Републике Србије, због чега ће бити настављен даљи координирани рад на процесуирању свих одговорних.