Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

Служба за подршку жртвама и сведоцима родно заснованог насиља Вишег јавног тужилаштва у Београду и контакт лица из освновних јавних тужилаштава на подручју града су од 1. јануара до 31. децембра 2023. године пружили подршку у 207 случајева ове врсте кривичних дела.

Највише жртава којима је пружена подршка су особе млађе 24 године, њих 46, потом жртава у старосној доби од 35 до 44 године, њих 44, затим у старосној доби од 45 до 54 и доби преко 65 година по 31 жртва, у доби од 25 до 34 године 30 жртава и у доби од 56 до 64 укупно 25 жртава.

Када је реч о полној структури жртава њих 157 су особе женског пола, а 50 мушког пола. Међу њима је највише било жртава кривичног дела Насиље у породици, чак 173, док су остале жртве других кривичних дела роднозаснованог насиља као што су Трговина људима, Силовање и друга.

Подесећамо да оштећена лица, односно жртве, кроз подршку Службе добијају правовремене информације, информишу се како изгледа кривични поступак, затим о својим правима која могу да остваре, а са којима пре тога обично нису биле упознате.

То су, пре свега, право на статус посебно осетљивог сведока и пуномоћника о трошку државе.

Жртвама се дају и обавештења ко су странке у поступку, како изгледа поједина фаза, појашњавају им се правни термини, затим којим организацијама даље могу да се јаве уколико им је потребна психосоцијална подршка, без дискриминације по било ком основу.

Циљ оваког поступања је да се сваком сведоку или жртви родно заснованог насиља олакша учешће у поступку, те да се поред пружања неопходних информација о самом поступку, препозна да ли је жртви неопходна даља подршка неке од организација цивилног друштва које пружају специјализоване видове подршке женама са искуством насиља или центара за социјални рад, а затим да се упуте на неку од њих.

Такодје, овај вид подршке значајан је и да би особа која је претрпела неки облик насиља била оснажена и истрајна у даљем току кривичног поступка.

Више јавно тужилаштво у Београду је, подсећамо, Службу успоставило полазећи од ратификоване Истанбулске конвенције која је прописала обавезу државе да се обезбеде саветници у области свих облика родно заснованог насиља, како би помогли и дали подршку жртвама и током истраге у вези са кривичним делима предвиђеним овом конвенцијом – кривичних дела родно заснованог насиља према женама и девојчицама.

У складу са Конвенцијом, држава треба да предузме неопходне мере заштите права и интереса жртава, укључујући њихове посебне потребе као сведока, у свим фазама истраге која укључује и обавештавање жртава о њиховим правима и расположивим услугама, обезбеђивање да се где год је могуће избегне сусрет жртава и учинилаца, чиме је још једном јавном тужилаштву наметнута обавеза да се стара о потреби ове категорије, посебно рањивих жртва.

Ова обавеза је још једном подвучена у Базичном извештају европске комисије ГРЕВИО из јануара 2020. године која је подсетила на нужност да се подршка обезбеди током читавог кривичног поступка и то одмах од истраге.

Исту обавезу предвиђа и нови Закон о јавном тужилаштву који подвлачи да су јавни тужиоци дужни да штите људска права, посебно водећи рачуна о оштећенима и да су дужни да спрече сваки вид дискриминације. Како је насиље према женама и девојчицама кршење људских права и облик дискриминације, те да причање о преживљеном насиљу додатно повређује жртву и враћа је у трауматично искиуство, то је било нужно пружити посебну подршку баш овој категорији жртва.

Више јавно тужилаштво пре годину дана успоставило „сестринску“ службу раније успостављеној Служби за информисање и подршку оштећеним лицима и сведоцима у кривичном поступку, ослањајући се на већ поменуту конвенцију, препоруке ГРЕВИО комисије, али и Стратегију о спречавању и борби против родно заснованог насиља и насиља према женама за 2021 – 2025.

Мала мрежа подршке направљена је на подручју стварне и месне надлежности Вишег јавног тужилаштва које координира радом шест основних јавних тужилаштава на подручју Београда у овој области и то као би ова услуга била доступна свакој жртви на исти начин, што је такође једна од препорука ГРЕВИО комисије.