Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ
По налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду припадници УКП-а ухапсили су данас 13 лица због сумње да су извршењем различитих кривичних дела прибавили противправну имовинску корист привредном друштву “Best Seed Producer” (БСП) доо Фекетић од око 223.7 милиона динара.

Тим криминалним радњама су оштетили Републичку дирекцију за робне резерве (РДРР) за 166 милиона динара, а стечајне повериоце АД “Маковица” Младеновац, које је у стечају, за више од 57.7  милиона динара.

Ухапшени су Директори у „Best Seed Producer“ доо Фекетић Д.П. и М.М, као и запослени у том привредном друштву Д.И, Н.М, Д.О, Б.Ш, Н.Н, фактички власник АД „Маковица“ Младеновац и  „Агора“ доо Младеновац М.В,  фактички власник „Mips Pro Plus“ доо Београд Г.Г, формални власник  „Mins Pro Plus“ доо С.Ђ, фактички власник „Шебој Фанђо“ доо Крушевац М.Н, формални власник „Шебој Фанђо“ доо Крушевац V.J, директор „Media-Networks“ доо Нови Сад Н.Ј. и  директор предузећа „FBN Qube“ доо Нови Сад Ђ.Д.

Против осумњичених лица која су недоступна правосудним органима, тужилаштво ће предложити одређивање притвора и расписивање потернице, рекао је Главни јавни тужилац ВЈТ у Београду Ненад Стефановић.

Он је указао је да ће против осумњичених бити спроведена истрага због сумње да су извршили кривична дела Превара у обављању привредне делатности и Злоупотреба положаја одговорног лица, као и да ће тужилаштво наложити спровођење финансијске истраге против осумњичених и са њима повезаних лица.

Постоје основи сумње да је Д.П. у саивршилаштву и уз помагање осталих осумњичених, у намери прибављања противправне имовинске користи за ПД “БСП” доо Фекетић, довео у заблуду одговорна лица РДРР тако што је у периоду од 2016. до 2019. године закључивао са РДРР годишње Уговоре о размени семенске пшенице за меркантилну пшеницу.

Он је, како се сумња, у уговорима у том периоду лажно приказивао да им је пренео у власништво укупно 23.665.000 килограма семенске пшенице достављањем фиктивне документације и то декларација о квалитету семена пољопривредног биља и извештаја о испитивању семена пољопривредног биља, а све то како би “БСП” испунило поменуте уговорне обавезе и преузело меркантилну пшеницу у размери 1:1.8 од RDRR у укупној количини од 42.600.000 килограма меркантилне пшенице.

Даље је одржавао РДРР у заблуди да је поменуту семенску пшеницу коју je РДРР преузела из размене, у име и за рачун РДРР примао и складиштио у предузећу “БСП” у периоду од августа 2016. до јула 2021. године.

Д.П. је у том циљу усмено налагао руководиоцу лабораторије предузећа “Срболаб” Д.И. да сачини фиктивне декларације о семенској пшеници и Извештаје о наводном испитивању семена пољопривредног биља овлашћене контролне куће „Срболаб“.

Такође, постоје основи сумња да је у периоду од 1. новембра 2022. “БСП” доо Фекетић закљуцило уговоре о пословно-текничкој сарадњи са предузећем “Media-Netwоrks” из Новог Сада који се односи на израду софтвера за управљање хладњачама и магацинским пословањем чија вредност износи више од милион евра.

Утврђено је да је у јануару 2023. години фактички власник “БСП” В.В. као физичко лице, у својству јемца, потписао са “Media-Networks” уговор o јемству којим се обавезао да ће испунити обавезе фирме “БСП”доо Фекетић по уговорима о пословној сарадњи на начин да дуг за наведена предузећа исплати у криптовалути под назовом „Еуме“, чија је вредност на дан сачињавања уговора наводно износила 1.8 америчких долара за једну јединицу крипто валуте и то пребацивањем укупно око милион јединица наведе крипто валуте.

Тужилаштво је проактивно извршило увид у отворене базе података које се односе на предметну крипто валуту и утврдило да иста нема било какву берзанску нити реалну употребну вредност, те да је В.В. као физичко лице на основу тако фиктивног измирења дуга “БПС” доо Фекетић према “Media-Networks” преузео потраживање ове фирме.

Након тога је као обезбеђење свог потраживања од “БСП”доо Фекетић на делу имовине тог предузећа ставио хипотеке, процењене на вредност од 63 милиона динара, након чега их је 25. јула 2023. године уговором о уступању потраживања пренео на супругу  А.В.

Ово потраживање је потом у извршном поступку пренето у власништво фирме “Cold storage” Суботица, на који начин је предузеће “БСП” доо Фекетић оштећено у износу од 63 милиона динара, за који износ је прибављена противправна имовинска корист В.В.

Осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати у ком року ће бити приведени на саслушање.