Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

По налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду припадници Управе криминалистичке полиције ухапсили су данас 8 лица, међу којима је бивши и секретар Секретаријата за послове легализације објеката у Градској управи града Београда Немања С. као и његов тадашњи заменик Ј.К, који је сада актуелни руководилац Одељења за подручје општине Врачар тог Секретаријата.

Немања С. и Ј.К. се сумњиче да су незаконитим легализацијама објеката прибавили  имовинску корист у укупном износу од преко 6.5 милиона евра различитим инвеститорима тих објеката, односно подносиоцима захтева за легализацију. 

Такође ухапшени су И.К, Н.В, Новак С, С.Т, Т.Т.С.и Б.Ј.

Кривични поступак биће спроведен и против привредног друштва Loyal Trust доо, чији је директор и власник Новак С, а преко ког привредног друштва су обављене незаконите купопродаје станова и гаража, на који начин је прикривано незаконито порекло имовине.

Осумњиченима Немањи С. и Ј.К. се на терет стављају кривична дела Злоупотреба службеног положаја, И.К. исто кривично дело у подстрекавању, а Н.В. исто кривично дело у помагању.

И.К. се терети и за кривично дело Прање новца. 

Осталим осумњиченима, као и поменутом привредном друштву се на терет ставља кривично дело Прање новца.

Постоје основи сумње да је Немања С. као секретар Секретаријата за послове легализације објеката у Градској управи града Београда од 2016. до 2021. године искоришћавањем и прекорачењем границе свог службеног овлашћења прибавио корист различитим подносиоцима захтева за легализацију тако што је донео решења о озакоњењу за укупно 12 стамбених и пословно-стамбених објеката који нису испуњавали услове за то, јер се на сателитским снимцима Републике Србије из 2015. године на катастарским парцелама не види ниједан од тих објеката и самим тим нису били испуњени услови за њихово озакоњење предвиђени Законом о озакоњењу објеката.

Осумњичени Ј.К. је учествовао у претходним процедурама доношења решења, парафирајући њихове нацрте.

На поменуте злоупотребе Немању С. је, како се сумња, подстрекавао И.К, као инвеститор нелегално изграђених објеката у Миријеву, на Старом Граду, Вождовцу итд.

Н.В. помогао у злоупотребама у вези са озакоњењем, прибављајући лажну документацију.

Новак С. се терети да је од јула 2019. до краја 2022. године закључивао уговоре о купопродаји укупно 90 нелегално озакоњењих станова и 16 гаражих места на различитим локацијама у граду и тако стекао новац који је добијен конверзијом из криминалне делатности у укупном износу од 5.432.376 еура. 

Купопродајом нелегално озакоњених непокретности И.К. је стекао новац у укупном износу од 490.440 еура.

Двоје осумњичених, против којих је поднета кривична пријава у редовном поступку, терете се да су на исти начин, како се сумња,  стекли 300.000 еура, односно 14.000 еура.

Свим ухапшеним лицима је по налогу тужилаштва одређено задржавање до 48 сати у ком року ће бити приведени на саслушање. 

Тужилаштво ће, како је најавио главни јавни тужилац ВЈТ у Београду Ненад Стефановић наложити спровођење финансијске истраге и у овом предмету против осумњичених и са њима повезаних лица. 

Стефановић је појаснио да се до резултата првог дела ове истраге дошло укрштањем података добијених из финансијске истраге осумњиченог Немање С. и чланова његове ближе и даље родбине, који су такође осумњичени у овом предмету, са подацима који су објављени у медијима о спорним легализацијама.

Поменута финансијска истрага спроведена је у оквиру истраге која је покренута против Немање С. у октобру 2022. године, и која је због сложености и обимности провера и даље у току, рекао је главни јавни тужилац.

Финансијском истрагом, како је указао, утврђено је да поменута лица нису могла законитим приходима да стекну, нити да изграде спорне озакоњене објекте.

Стефановић је појаснио да је увидом у спорне легализације утврђено је да је ближа и даља родбина бившег градског секретара за легализацију непосредно после доношења решења о озакоњењу, стицала у власништво објекте које је претходно Секретаријат озаконио.

Након стицања они су даље прометовали посебне делове тако нелегално озакоњених објеката, а реч је о становима и гаражним местима, на који начин су, према речима Стефановића, конвертовали имовину из криминалне делатности и себи прибавили имовинску корист у укупном износу од преко 6.5 милиона евра.

До резултата другог дела истраге, навео је главни јавни тужилац, дошло се проверама преноса права коришћења над парцелама у власништву Републике Србије, а над којима је право коришћења имала земљорадничка задруга “Авала” у КО Јајинци.

Током провера је утврђено да је осумњичени Н.В. помогао у злоупотребама у вези са озакоњењем, прибављајући лажну документацију у вези са парцелама у КО Јајинци над којима је корисник земљорадничка задруга “Авала” чији је он некада био директор, рекао је Стефановић.

Он је додао да се у свим тим предметима као пуномоћник појављивао осумњичени И.К. који је уједно и стицалац једног објекта озакоњеног на овај начин.