Пред Посебним одељењем за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду саслушано је осморо осумњичених у вези са незаконитим легализацијама објеката и прикривањем нелегално стечене имовине, међу којима су бивши секретар Секретаријата за послове легализације објеката у Градској управи града Београда Немања С. и његов тадашњи заменик Јован К, који је сада актуелни руководилац Одељења за подручје општине Врачар тог Секретаријата.
Поједини окривљени су изнели своју одбрану, док су се остали бранили ћутањем.
Након саслушања тужилаштво је судији за претходни поступак Вишег суда у Београду предложило да одреди притвор Немањи С, Новаку С. и Ивану К. због опасности од бекства, да не би утицали на сведоке и да не би поновили кривично дело у кратком временском периоду.
За Јована К. притвор је предложен због опасности од бекства и да не би поновио кривично дело у кратком временском периоду, док је за Николу В. предложен кућно притвор са електронским надзором.
За Светлану Т, Тијану Т.С. и Бранку Ј. предложена је мера забране напуштања боравишта уз одузимање путне исправе.
Наредбом о спровођењу истраге обухваћено је још двоје осумњичених Б.С. и З.С. против којих су кривичне пријаве поднете у редовном поступаку, као и привредно друштво Loyal Труст доо, чији је директор и власник Новак С, а преко ког привредног друштва су обављене незаконите купопродаје станова и гаража, на који начин је прикривано незаконито порекло имовине.
Осумњиченима Немањи С. и Ј.К. наредбом о спровођењу истраге се на терет стављају кривична дела Злоупотреба службеног положаја, И.К. исто кривично дело у подстрекавању, а Н.В. исто кривично дело у помагању.
И.К. се терети и за кривично дело Прање новца.
Осталим осумњиченима, као и поменутом привредном друштву се на терет ставља кривично дело Прање новца.
Постоје основи сумње да је Немања С. као секретар Секретаријата за послове легализације објеката у Градској управи града Београда од 2016. до 2021. године искоришћавањем и прекорачењем границе свог службеног овлашћења прибавио корист различитим подносиоцима захтева за легализацију тако што је донео решења о озакоњењу за укупно 12 стамбених и пословно-стамбених објеката који нису испуњавали услове за то, јер се на сателитским снимцима Републике Србије из 2015. године на катастарским парцелама не види ниједан од тих објеката и самим тим нису били испуњени услови за њихово озакоњење предвиђени Законом о озакоњењу објеката.
Осумњичени Ј.К. је учествовао у претходним процедурама доношења решења, парафирајући њихове нацрте.
На поменуте злоупотребе Немању С. је, како се сумња, подстрекавао И.К, као инвеститор нелегално изграђених објеката у Миријеву, на Старом Граду, Вождовцу итд.
Н.В. помогао у злоупотребама у вези са озакоњењем, прибављајући лажну документацију.
Такође, постоје основи сумње да је Новак С. од јула 2019. до краја 2022. године закључивао уговоре о купопродаји укупно 90 нелегално озакоњењих станова и 16 гаражих места на различитим локацијама у граду и тако стекао новац који је добијен конверзијом из криминалне делатности у укупном износу од 5.432.376 еура.
Купопродајом нелегално озакоњених непокретности И.К. је стекао новац у укупном износу од 490.440 еура.
Б.С. и З.С. се терете да су на исти начин, како се сумња, стекли 300.000 еура, односно 14.000 еура.