Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ
Поводом текста „Јуњакиње у мрачном времену„, објављеног у штампаном и online издању недељника НИН Више јавно тужилаштво у Београду је послало следећи одговор: 

Пре свега, није тачно да су тужитељке Бојана Савовић и Јасмина Пауновић пребачене јер су се супротставиле усменој наредби предпостављеног” тада јавном тужиоцу, сада главном тужиоцу Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненаду Стефановићу.

Оне су његовом одлуком пребачене из Посебног одељења за сузбијање корупције због потреба за већим бројем тада заменика, сада јавних тужилаца, пребачене у Одељење за општи криминал.

Што се тиче навода да су премештене “без њихове воље”, поново истичемо да за доношење такве одлуке њихова сагласност није била потребна.

Подсећамо по ко зна који пут, да је кривичну пријаву за ЕПС поднео сам ЕПС у вези са изградњом индустријског колосека ТЦ Костолац против одговорних лица и то Тужилаштву за организовани криминал 4. октобра 2019. године уз допуну 10 дана касније.
Дакле, нису тужитељке самостално истраживале ништа, како се то упорно представља.

Кривична пријава је поднета Тужилаштву за организовани криминал које је предмет након обављених провера доставило Посебном одељењу за сузбијање корупције ВЈТ у Београду на даље поступање 26. маја 2021. године.

Предмет је подељен на два дела, један део у вези са злоупотребама је дат Бојани Савовић, а други Јасмини Пауновић у вези са прањем новца. 

Савовић годину дана није предузела ниједну радњу, већ је два пута покушала да се ослободи предмета. 

Први пут тако што је 17. новембра 2021. године писарници дала налог да се њен предмет здружи са предметом Јасмине Пауновићшто је она одбила, и о томе 10. фебруара 2022. године донела службену белешку, јер је сматрала да ће се боље истражити одвојено.

Други пут је 25. марта 2022. године Савовић предмет пресигнирала на новоупућеног заменика, али јој је по сазнању руководилаца, главног тужиоца и првог заменика за спречавање корупције, предмет враћен 11. маја 2022. године.

Након обављених провера које је по налогу тужилаштва спровела Служба за борбу против организованог криминала МУП РС , по налогу главног тужиоца и првог заменика за спречавање корупције 23. фебруара 2023. године ухапшено је шест осумњичених, а не по налогу Савовић, јер се она претходно сагласила са предлогом СБПОК-а да се против њих поднесе кривична пријава у редовном поступку, без хапшења.

Дакле одлуком руководилаца ВЈТ Савовић је поступала у овом предмету до тренутка реализације.

Пауновићка је 27. октобра 2021. године одбацила кривичну пријаву у свом делу предмета, али је Апелационо јавно тужилаштво одлучујући о приговоу оштећених, наложило да мора да настави са проверама навода из кривичне пријаве, које је обављао СБПОК.

Након премештаја Пауновићке, њен део предмета преузео је други заменик јавног тужиоца и у мају 2023. године уследило је проширење истраге, хапшењем још четири осумњичена. 

Истрага у овом предмету је у завршној фази и чека се још окончање сложеног, комбинованог економско-финансијско-грађевинско-техничког вештачења које је наложено још 9. јуна.

Вештацима је недавно упућена и ургенција са упозорењем у вези задатих рокова за достављање писаног налаза и мишљења, имајући у виду протек времена од дана одређивања вештачења. 

Међутим, комисија вештака је у децембру затражила продужење рока за крај фебруара 2024.године због сложености предмета и обимности документације.

По пријему вештачења, које треба прецизно да утврди како штету, тако и имовинску корист коју су прибавили осумњичени, биће подигнута оптужница. 

Поред овог вештачења, у току истраге предузето је још тачно 100 доказних радњи, од којих је 88 доказних радњи испитивања сведока. 

О свим другим детаљима који се тичу овог предмета и рада две тужитељке, ВЈТ ће обавестити јавност након подизања оптужнице.