Након доласка Координаторке за родно засновано насиље у августу ове године, у Вишем јавном тужилаштву у Београду недавно је успостављена и Служба за подршку жртвама и сведоцима родно заснованог насиља.
У рад Службе укључено је шест контакт тачки у основним јавним тужилаштвима, на подручју стварне и месне надлежности Вишег јавног тужилаштва у Београду, конкретно у Првом, Другом и Трећем основном јавном тужилаштву у Београду, као и у основним јавним тужилаштвима у Обреновцу, Лазаревцу и Младеновцу.
Основни циљ рада Службе и контакт лица је да жртве (оштећена лица) и сведоци у току кривичног поступка буду правовремено информисани и упознати са услугама подршке, без дискриминације по било ком основу, као и да им се олакша учешће у кривичном поступку.
У циљу бољег информисања жртава, Служба је отворила мејл адресу на коју се жртве могу обратити: podrskazrtvama@beograd.vjt.rs, обезбедила је флајере са контакт подацима свих контакт тачака у основним јавним тужилаштвима, као и основним информацијама о томе шта је родно засновано насиље и која су права и обавезе жртава током кривичног поступка.
Иначе током пружања подршке жртвама родно засновног насиља ће, поред осталог, бити предочено шта све подразумева улога сведока и оштећеног лица, ко су странке у кривичном поступку, како изгледа свака фаза поступка, биће им објашњени правни термини, као и предочене информације о њиховим правима и обавезама и специјалним видовима подршке које пружају организације цивилног друштва и друге институције на подручју Града Београда.
У том смислу подсећамо да када лице буде испитано као сведок или оштећени има право да разматра списе предмета, предмете који служе као доказ, као и да буде обавештено о одбацивању кривичне пријаве или одустанку јавног тужиоца од кривичног гоњења.
Такође има право да буде обавештено о исходу поступка и да му се достави правоснажна пресуда.
Указујемо и да свака жртва родно заснованог насиља има право да затражи од тужилаштва да јој се додели статус посебно осетљивог сведока.
Таквом сведоку не могу директно да се обраћају или постављају питања ни окривљени, нити његов бранилац (адвокат), већ то током саслушања може само тужилац, којем сведок/оштећени искључиво даје одговоре.
Поред тога, подсећамо да жртва или сведок са овим статусом, имају право на пуномоћника по службеној дужности који се стара о њиховим правима током поступка, а трошкове његовог ангажовања сноси држава.
Важно је нагласити да се сведоцима са овим статусом може омогућити да исказ дају у посебним просторијама тужилаштва или суда, или путем видео линка, без присуства окривљеног и његовог браниоца.
На овај начин тужилаштво штити оштећене и сведоке од страха, стреса и додатног излагања непријатностима услед суочавања са окривљеним, а такодје им се пружа заштита и охрабрење да истрају у поступку, као и да дају што веродостојнији исказ.
Наглашавамо и да свака жртва родно заснованог насиља има право да затражи да буде обавештена о изласку учиниоца из затвора након што издржи казну.