Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

Више јавно тужилаштво у Београду уложило је жалбу на првостепену пресуду Вишег суда у Београду од 22. јула 2022. године којом су Катарина Никол Ребрача, Слађана Миронија и Мирјана Христић ослободјене од оптужби да су извршиле кривично дело Злоупотреба положаја одговорног лица.

Тужилаштво жалбом тражи да Апелациони суд у Београду сам пресуди у овом предмету у складу са чланом 455. став 2 Законика о кривичном поступку, пошто је првостепена пресуда већ једанпут укидана.

Првом првостепеном пресудом, подсећамо, све три окривљене биле су проглашене кривим и осудјене на затворске казне.

Жалба је уложена због битних повреда одредаба кривичног поступка и због погрешно утврђеног чињеничног стања, с обзиром да постоји потпуна нејасност о чињеницама које су предмет доказивања, као и знатна противречност измедју онога што се наводи у разлозима пресуде о садржини исказа датих у поступку и записника о њима, а што је довело до погрешно утврдјеног чињеничног стања.

Тужилаштво сматра да из доказа произлази да је Ребрача као одговорно лице Добротворног фонда “Катарина Ребрача” за превенцију рака дојке, искористила свој положај и овлашћења у периоду од 2006. до 2010. године и прибавила противправну имовинску корист од 22.584.619,80 динара, чиме је извршила кривично дело Злоупотреба положаја одговорног лица.

Њој су у томе помогле Миронија и Христић.

У детаљној жалби на пресуду тужилаштво поред осталог наводи да су окривљене Миронија и Христић поступале са директним умишљајем, свесне протиправности свог дела када су, Миронија, као оснивач агенције “Top image” и Христић као оснивач агенције “Mima art” на име наводно извршених услуга на основу фактура које су испоставиле Фонду без пратеће документације, свесне да преко својих агенција нису пружиле услуге Фонду – подизале новац, а потом га предавале Ребрачи.

Насупрот ставу суда, тужилаштво сматра да је Ребрача средства са рачуна Фонда користила за своје потребе супротно акту о оснивању Фонда, којим је предвидјено коришћење средстава искључиво за циљеве Фонда.

Она је са рачуна Фонда вршила плаћање авионских карата и аеродромских такси за себе, породицу, пријатеље, као и модне креаторе, подизала је новац за личне потребе које немају никакве везе са добротворним фондом и плаћала низ других услуга, а што произлази из материјалних доказа и економско-финансијског вештачења.

Подсећамо да је тужилаштво у завршној речи суду предложило да Ребрачу осуди на казну затвора од најмање 3 године и 10 месеци, а Сладјану Мироњу и Мирјану Христић на казне затвора од по годину дана.

Првом првостепеном пресудом, која је укинута одлуком Апелационог суда у Београду, све три окривљене биле су проглашене кривим и осудјене на затворске казне.