У Вишем јавном тужилаштву у Београду данас је први пут у посебним просторијама тужилаштва, путем видео линка испитана малолетна оштећена, жртва родно заснованог насиља.
Она је исказ дала у својству посебно осетљивог сведока, уз подршку радно ангажованих у Служби за подршку жртвама и сведоцима овог вида насиља, а у оквиру истраге која се води против осумњиченог за више кривичних дела против полних слобода.
Сведочење малолетне оштећене обављено је путем видео линка из просторија Службе која се налази на 6. спрату и истражног кабинета на 4. спрату зграде Палате правде у Београду.
Испитивању оштећене у просторијама Службе присуствовали су законски заступник малолетне оштећене и психолог док су у истражном кабинету поред поступајућег заменика Вишег јавног тужиоца, били браниоци окривљеног и пуномоћници оштећених, који се жртви нису обраћали непосредно, већ јој је питања постављао искључиво заменик Вишег јавног тужиоца у Београду.
На овај начин тужилаштво штити оштећене и сведоке, од секундарне виктимизације, односно од страха, стреса и додатног излагања непријатностима услед суочавања са окривљеним и његовим браниоцима, а такође им се пружа заштита и охрабрење да истрају у поступку, као и да дају што веродостојнији исказ.
Служба за подршку жртвама и сведоцима родно заснованог насиља је недавно формирана при ВЈТ у Београду под руководством Кооринаторке за родно засновано насиље.
Основни циљ рада Службе и контакт лица је да жртве (оштећена лица) и сведоци у току кривичног поступка буду правовремено информисани и упознати са услугама подршке, без дискриминације по било ком основу, као и да им се олакша учешће у кривичном поступку.
На овај начин доследно се примењују сви релевантни прописи укључујући и Националну стратегију за остваривање права жртава и сведока кривичних дела у Републици Србији.