Више јавно тужилаштво у Београду уз подршку Аутономног женског центра израдило је и објавило приручник за поступање координаторки из основних јавних тужилаштава са подручја Београда, под називом Смернице за посредовање у запошљавању жртава насиља у породици.
Овај приручник даје јасне путоказе за економско оснаживање и запошљавање жртава насиља, уз укључивање Националне службе за запошљавање у рад група за координацију и сарадњу.
Смернице су израдјене имајући у виду да је економска независност један од кључних сегмената осамостаљивања, док запошљавање, уз друге видове подршке, води не само економској независности жртве, него и њеном опоравку и изласку из насилне заједнице.
Наиме, бројна истраживања су показала да један број жртава остаје у насилним заједницама зато што су економски зависне од лица која врше насиље према њима.
Поред тога, уз друге облике насиља, жртве су често изложене и економском насиљу у смислу да не раде јер ми је то забрањено, или нису имале услове да се образују, да траже посао.
Укључивање Националне службе за запошљавање у рад група за координацију и сарадњу, јесте могућност која је предвидјена Законом о спречавању насиља у породици из 2017. године, а спродјење у пракси прво је почело Друго основно јавно тужилаштво у Београду 2020, године чији је пример дорбре праксе препознало Више јавно тужилаштво у Београду и дало налог свим јавним тужилаштвима примене у пракси.
У току јануара месеца уз подршку координаторке за родно засновано насиље из Вишег јавног тужилаштва у Београду Горјане Мирчић Чалуковић, у циљу посредовање у запошљавнају жртава насиља у породици, сва београдска основна јавна тужилаштва одржала су први састанак коориднационих група којима су поред заменика јавних тужилаца, присуствовали представници надлежних одељења Центра за социјални рад и Националне службе за запошљавање.
Договорено је да се ови састанци одржавају једном месечно.