Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду поднело је данас суду оптужни предлог против Горана Папића и Бранислава Пандура, због сумње да су у ноћи између 11. и 12. септембра 2020. године, као старешине у Служби за борбу против организованог криминла (СБПОК) МУП-а Србије, искоришћавањем својих службених положаја, спречили хапшење и процесуирање припадника криминалне групе Н.К.

Папићу се оптужним предлогом на терет ставља кривично дело трговина утицајем, а Пандуру злоупотреба службеног положаја.

Виши јавни тужилац у Београду Ненад Стефановић указао је да је ово други оптужни акт против окривљеног Горана Папића који суду подноси Посебно одељење за борбу против корупције овог тужилаштва.

Тим поводом је поручио да је тужилаштво одлучно у разоткривању незаконитости и корупције у раду појединих припадника полиције, којој је основна улога да грађане штити од криминала, а не да се њиме сама бави.

“Нема толеранције за појединце који врше кривична дела, кријући се иза службене легитимације полиције. Полиција треба да чува градјане од криминалаца, а не криминалце”, истакао је Стефановић.

Папић се сумњичи да је у ноћи привођења Н.К. у СБПОК, под сумњом да се бави продајом наркотика, утицао на своје подредјене да се Н.К. пусти на слободу, наводећи да га познаје од раније и да је приведени само мајстор код којег он поправља кола, иако је знао да је Н.К. лице за које су постојала оперативна сазнања да је члан криминалне групе која се у дужем периоду бави продајом наркотика.

Бранислав Пандур је искористио свој положај и позвао дежурног заменика Вишег јавног тужиоца у Београду којем је рекао неистиниту информацију да је Н.К. “под мерама” Тужилаштва за организовани криминал и да би његовим задржавањем била упропашћена оперативна обрада СБПОК, иако је знао да то није тачно.

На тај начин окривљени су Н.К. прибавили корист тако што су спречили да му се одреди задржавање до 48 сати, као и да му се врате претходно одузети предмети – па су тако онемогућили вештачење садржаја мобилних телефона, претрес возила и ДНК вештачење одузетог новца и вештачење присуства опојних дрога на новцу.

Подсећамо да се првим оптужним актом Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду Горан Папић терети за кривично дело трговина утицајем, због сумње да је 15. априла 2020. године, користећи свој положај руководиоца у СБПОК-у, посредовао да се не изврши службена радња која би се морала извршити, односно захтевао од тадашњег руководиоца Полицијске управе за град Београд да се Марку Миљковићу одмах, без провера, врати блиндирано возило које је од њега тада привремено одузето. Истог дана возило је враћено Миљковићу.

У том предмету завршне речи на судјењу заказане су 15. август, након чега ће суд изрећи првостепену пресуду.