Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду покренуло је данас истрагу против седам припадника криминалне групе на челу са Александром О. (44), чији се припадници сумњиче да су вршењем различитих кривичних дела оштетили буџет Србије за више од 350 милиона динара.

Наредбом о спровођењу истраге поред Александра О, обухваћени су и Маријана О. (42), Милоје Т. (36), Јована Б. (40), Александар Р. (44), Јасмина С. (60) и Драженко Н. (37) због сумње да су извршили кривична дела Пореска превара у вези са порезом на додату вредност, Прање новца и Удруживање ради вршења кривичних дела.

Сумња се да је ова криминална група наведена кривична дела извршила у периоду од јануара 2020. године до јануара 2023. године, тако што су новац прибављен извршењем кривичног дела Пореска превара у вези са порезом на додату вредност на различите начине интегрисали у легалне токове.

Осумњичени су данас саслушани у тужилаштву, од којих је двоје њих изнело одбрану док су се остали бранили ћутањем, односно искористили су своје законско право да не износе одбрану у овој фази поступка.

Тужилаштво ће судији за претходни поступак Виешег суда у Београду предложити да свим осумњиченима одреди притвор да не би утицали на сведоке и да не би поновили кривична дела у кратком временском периоду, а Александру и Маријани и због опасности од бекства.

  

 

Према наредби о спроводјењу истраге, сумња се су од 1. јануара 2020. до 15. јануара ове године осумњичени у намери да у претходних 12 месеци остваре право на неосновани повраћај ПДВ-а поднели 48 месечних пореских пријава неистинитог садржаја за привредна друштва „Goonies styled“ doo, „Mandalorian“ doo, „Annihilus“ doo, „Flasher Fashion“ doo, „Change Me 2019″ doo, „Congwang 888″ doo, „East hua sheng“ doo, „Weifang 888″ doo, „Fashion style 2018″doo, „Chunlan 2020″ doo, „Ema group 2021″ doo, „Hua Bang 888″ doo, „Fornax group“ doo, „Centella“ doo i „Speed Treks“ doo.

Претходно је Александар О. успоставио фактичку контролу над управљањем и руковођењем над овим привредним друштвима чији су формални власници и законски заступници кинески држављани, који су недоступни проверама државних органа, а која су основана како би се преко истих тражио неосновани повраћај ПДВ.

Александар је, како се сумња, доносио одлуке у вези са сачињавањем и подношењем пореских пријава за незаконит повраћај ПДВ-а преко горе означених привредних друштава, као и у вези са симуловањем промета робе преко наведених привредних друштава, у циљу стварања привида обављања легалне привредне делатности путем фиктивног промета и лажних трансакција, за свако привредно друштво под његовом контролом.

    

Милоје Т. је, како се сумња, по налогу Александра О. основао књиговодствену агенцију – привредно друштво „AM Logistic 2209″ које је било задужено за сачињавање књиговодствене документације неистинитог садржаја и то лажних рачуна, калкулација, књига улазних и излазних рачуна и пореских пријава за ПДВ за сва привредна друштва под непосредном и фактичком контролом Александра О, као и подношење пореских пријава за незаконит повраћај ПДВ-а.

Маријана О, Јована Б. Јасмина С. и Александар Р. су запослени у привредном друштву „AM Logistic 2209″, док је осумњичени Драженко Н. по налогу осумњиченог Александра О. пристао да формално буде овлашћено лице за електронско пословање у привредним друштвима  „Fashion style 2018″ doo, „East hua sheng“ doo, „Centella“ doo, „Weifang 888″ doo, „Chunlan 2020″ doo, „Fornax group“ doo, „Ema group“ doo i „Speed Treks“ doo која су подносила пореске пријаве са захтевом за неосновани повраћај ПДВ, а у намери да прикрије лица која су стварно била задужена за електронско пословање.

Осумњичени су на овај начин кроз неоснован поврат ПДВ-а прибавили укупан износ од 350.980.814 динара, за који износ је оштећен буџет Републике Србије.

Потом су, како се сумња, знајући да новац потиче од криминалне делатности, Милоје Т.  и Александар Р. су у више наврата подизали новац у готовини са пословних рачуна привредних друштава, који су затим интегрисали у легалне токове поновним уплатама у виду позајмица оснивача на привредна друштва која су под непосредном контролом Александра О.

Други део новца су, како се сумња, предавали Александру О, који је он даље улагао у куповину некретнина и возила.

Такодје се сумња да су Александар О, Милоје Т. и Јована Б. са пословних рачуна привредних друштава, након примљених уплата по основу незаконитог поврата ПДВ-а новац пребацивали по основу фиктивних пословних односа на инострана привредна друштва у Кини.

Александар О. и Маријана О. се сумњиче и да су наручивали и плаћали градјевински и електроматеријал у износи већем од три милина динара ради реновирања кућа у власништву Маријане О. плативши износ са пословних рачуна привредних друштава које је контролисао Александар О, од новца стеченог по основу незаконитог повраћаја ПДВ-а.

Приликом претреса станова и просторија осумњићених пронадјени  су и провремено одузети скупоцени сатови, накит, луксузни аутомобили…