„RADIMO SA FBI I ŠPANSKOM POLICIJOM U SLUČAJU UBISTVA ANE KNEŽEVIĆ“ Intervju sa glavnim javnim tužiocem Nenadom Stefanovićem: Otkriva nove detalje istrage ubistva srpske snaje, istragama za pranje para, braći Panić, ubistvu MMA borca…
„U slučaju nestale Ane Knežević u Beogradu su do sada već obavljeni pretresi prostorija, ispitano je više svedoka, među kojima su i roditelji osumnjičenog Davida Kneževića, zatim lica iz rentakar agencije iz koje je Knežević iznajmio automobil kojim se, kako se sumnja, odvezao do Španije“, otkriva u intervjuu za „Blic“ Nenad Stefanović, glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
U intervjuu za Blic glavni javni tužilac najvećeg tužilaštva u Srbiji, otkriva da to tužilaštvo sarađuje sa Nacionalnom policijom Španije i američkim Federalnim istražnim biroom (FBI) u slučaju američke državljanke Ane Knežević, za koju se veruje da je najpre oteta, a potom ubijena.
Pored ovog slučaja, tužilac se osvrnuo i na najveće istrage koje vodi ovo tužilaštvo – poput slučaja braće Panić, suđenju roditeljima dečaka ubice iz OŠ „Vladislav Ribnikar“, ubistva MMA borca Stefana Savića, ubistva u zatvoru „Padinska skela“, slučaja „Banjska“…
Na koji način Više javno tužilaštvo u Beogradu sarađuje sa španskim i američkim istražnim organima u slučaju nestale Ane Knežević ?
Поступамо по замолницама Владе САД и Краљевине Шпаније које воде истраге о убиству Ане Кнежевић, против њеног супруга Давида Кнежевића. Амерички ФБИ Давида Кнежевића сумњичи за кривична дела Убиство држављанина САД у иностранству и Отмица, а шпански истражни органи за кривично дело Убиство.
ВЈТ у Београду заједно са припадницима Министарства унутрашњих послова Републике Србије, у складу за Законом о међународној правној помоћи у кривичним стварима, колегама из Шпаније и САД прикупља неопходне доказе против осумњиченог, који би могли да расветле случај Ане Кнежевић.
У Београду су до сада већ обављени претреси просторија, испитано је више сведока, међу којима су и родитељи осумњиченог, затим лица из рентакар агенције из које је Кнежевић изнајмио аутомобил којим се, како се сумња, одвезао до Шпаније.
Такође су прикупљени докази о његовом кретању и телефонским комуникацијама, који ће бити прослеђени колегама из иностранства.
Споразум са Николом Бајићем за тзв. прву отмицу „Земунског клана“ од пре 27 година у јавности се сматра великим успехом вашег тужилаштва. Шта овај споразум значи за тужилаштво и даљи поступак који се води против још три лица од која су двојица полицајци ?
Период од 27 година је изузетно дуг. Никада ником више не би смело да се догоди да толико чека на истину и правду. Пораз је тадашњег система што су људи са полицијским значкама вршили кривична дела и били чланови кланова из лукративних мотива. У систему безбедности, полицајци који злоупотребом службених овлашћења малтретирају грађане и чине кривична дела, неће бити толерисани, јер систем пре свега, има за циљ заштиту грађана од свих облика криминала, насиља и корупције. Што се самог поступка тиче, после овог признања, које је верујем елиминисало све недоумице, очекујем да сви окривљени буду оглашени кривим и осуђени на казне прописане законом.
О браћи Панић, „Рибникару“
Против браће Уроша и Милоша Панића недавно је подигнута оптужница због посредовања у вршењу проституције. До подизања оптужнице теретили су се и за трговину људима. Шта се десило са овим кривичним кривичним делом и шта је истрага против њих показала?
Кривично дело Трговина људима је специфично и у досадашњој пракси се показало као проблематично за доказивање, с обзиром да жртве махом промене исказе током истраге, односно почну да тврде како нису биле сексуално експлоатисане, већ да су све радиле добровољно. То је случај и са овим поступком, који је резултирао оптужењем за лакше кривично дело Посредовање у вршењу проституције, које је у надлежности основног јавног тужилаштва, односно суда. Због тога сматрам да је неопходно системски радити на подршци жртвама од откривања кривичног дела до судског епилога.
Суђење родитељима дечака, масовног убице у предмету Рибникар одвија се иза затворених врата, иако је јавност више него заинтересована за тај случај. Који је ваш став о самом току поступка и његовом исходу? Можете ли нам описати како изгледа суђење, како се родитељи дечака убице понашају током рочишта. У више наврата имали смо сазнања да је отац дечака убице викао на вас и генерално у судници…
Овај поступак је затворен за јавност због заштите интереса малолетних лица због чега не могу да говорим о ономе што се дешава у судници. Међутим, имајући у виду све доказе које је тужилаштво прикупило и које ће представити на главном претресу, очекујем да сви окривљени буду оглашени кривим и осуђени у складу са законом.
Докле се стигло у истрази против осумњичених за тешко убиство осуђеника у затвору у Падинској скели и преткривичном против запослених ?
Овде се ради о сложеном догађају који је резултирао кривичним делом Тешко убиство због којег се истрага води против тројице осумњичених. Поред тога, у наредбом периоду биће процесуирани и сви који су својим чињењем, односно нечињењем допринели да дође до овог трагичног догађаја, а ту пре свега мислим на одређене запослене у том затвору.
О убиству ММА борца Стефана Савића
У којој је фази истрага против осумњичених за тешко убиство ММА борца Стефана Савића на Дорћолу ? Да ли ће против њих бити подигнута оптужница, с обзиром да се налазе у бекству ?
Што се тиче поступања тужилаштва истрага је приведена крају. Сада се чекају налази и мишљења наложених вештачења и поступање црногорских правосудних органа по замолници за испитивање једног сведока. Након окончања свих радњи у оквиру истраге биће одлучено да ли ће осумњичени бити оптужени у одсуству.
Недавно је у Београду убијен Ђорђе Мијатовић, брат потпредседника Владе Федерације БиХ. Осумњичени су дечаци од 15 и 16 година. Како тече истрага у овом случају, шта су показали први подаци са терена и саслушања? Због чега је он убијен?
Овај поступак против малолетника је затворен за јавност у складу са Законом о малолетним учиниоцима кривичних дела и кривичноправној заштити малолетника, због чега нисам у могућности да га коментаришем.
Докле се стигло са истрагом у предмету познатом као „Бањска“ ?
ВЈТ у Београду у овој истрази сарађује са Министарством унутрашњих послова, Управом царина и другим државним органима Републике Србије, а у циљу утврђивања комплетног чињеничног стања преко Министарства правде се обратило ЕУЛЕX-у. Од Мисије ЕУ задужене за владавину права на КИМ затражена је документација која се тиче критичног догађаја од 24. септембра 2023. године у месту Бањска. Документација до данас није достављена.
О суђењу Мики Алексићу, истрагама за прање пара…
Суђење Мирославу Мики Алексићу због силовања и недозвољених полних радњи над полазницама школе константно се одлаже због његових оправдања. Како то коментаришете, недавно је чак суд наложио и његово вештачење. Који исход овог поступка очекујете?
Суд је тај који цени оправданост разлога за одлагање главног претреса и у том смислу не бих коментарисао одлуку суда. Са друге стране имамо тешке оптужбе које се окривљеном стављају на терет, те очекујем да овај поступак добије свој судски епилог, а оштећене своју правну сатисфакцију.
Докле се стигло са истрагом у случају милионске преваре у ЕПС-у?
Истрага је завршена. У току је израда оптужнице.
У протеклих годину дана Више јавно тужилаштво имало је више хапшења због прања пара. Хапшени су порески инспектори, рачуновође…Колико је откривено у претходној години „перача пара“ и који су износи у питању?
У току 2023. године пред Посебним одељењем за сузбијање корупције ВЈТ у Београду покренути су кривични поступци против 101 осумњиченог због кривичног дела Прање новца у укупном износу од око 1.5 милијарди динара. Највећи број њих оптужен је током 2023. године и у току 2024. године. Паралелно је процесуирано 12 пореских инспектора који су злоупотребом својих службених овлашћења тим лицима омогућавали да избегну пореске обавезе, а потом новац на различите начине пласирају у легалне токове.
Некадашње тужитељке из коруптивног одељења негодовале су јавно због премештања у одељење за општи криминал, а сада су се поново појавиле информације о новом премештању две тужитељке. Због чега је дошло до тога и због чега сте против неких од њих поднели и дисциплинске пријаве ?
Проблем је у томе што дисциплински органи у тужилачкој организацији континуирано не функционишу, због чега сада имамо ситуацију да неколицина истих тужилаца гостују на појединим медијима, дају изјаве које су у својој суштини политичке, попут оне „цар је го“, или позивају на блокаду улица и отворено агитују за одређене политичке опције, што је и према Закону о јавном тужилаштву и према ставу Етичког одбора Високог савета тужилаштва недопустиво. Све нам ово указује да смо далеко од европских стандарда када је упитању тужилачка самосталност. Напомињем да су све одлуке унутар ВЈТ у Београду донете су у складу са законима и подзаконским актима, па тако и одлука о измени плана и програма рада. Дана 4. јуна 2024.године на функције у ВЈТ у Београду ступило је 27 новоизабраних јавних тужилаца, због чега је извршена измена плана и програма рада, те је 27 новоизабраних јавних тужилаца распоређено по одељењима, док је њих 12 који већ обављају функцију распоређено из неког од укупно шест одељења, у неко друго одељење, према потребама посла равномерне заступљености јавних тужилаца по одељењима. Од укупног броја распоређених, њих 39, само су два јавна тужиоца, која нису задовољна изменом распореда, уложила приговоре на ту одлуку, у складу са чланом 39. Закона о јавном тужилаштву. Такође, још троје новоизбраних јавних тужилаца ступило је на функцију 11. јуна којим поводом је поново морала да се изврши измена плана и програма рада, о чему је такође донета одлука која је достављена АЈТ у Београду 13. јуна 2024. године.