Republika Srbija
VIŠE JAVNO TUŽILAŠTVO U BEOGRADU

Gostujući na RTS-u, Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je da su za samo četiri dana, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije tog tužilaštva, pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili ukupno 50 osoba zbog koruptivnih krivičnih dela, da se tri osobe nalaze u bekstvu, a da je u redovnom postupku podneto 58 krivičnih prijava.

„To znači da je procesuirano ukupno 111 lica. Osumnjičenim licima stavlja se na teret veliki korpus krivičnih dela sa elementom korupcije, kao što su zlopotreba položaja odgovornog lica i zlopotreba službenog položaja. Protiv 68 lica je doneta naredba o sprovođenju istrage za krivična dela pranje novca, primanje i davanje mita, trgovinu uticajem…“, rekao je Stefanović.

Dodao je da će tužilaštvo doneti i naredbe o finansijskoj istrazi, nakon čega se donosi odluka o privremenom oduzimanju imovine.

„U ovom trenutku, ono što mogu da vam kažem, jeste da su računi u bankama blokirani, kao i sredstva sa kojima bi moglo eventualno da se raspolaže u daljem periodu“, rekao je Stefanović.

Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na hapšenja u vezi sa zloupotrebama u JP EPS, Stefanović je podsetio da se nije ništa čekalo i da je VJT sredinom prošle godine već podiglo jednu optužnicu u predmetu koji nosi naziv „EPS-Bauveze“, gde je utvrđeno da je pribavljena protipravna imoviska korist u iznosu od 7,5 miliona evra.

„Tada je javnost zbog delovanja određenih interesnih grupa, bila nepoverljiva ka radu tužilaštva zbog plasiranja nekih teza

da se neko štiti u EPS-u. Ta optužnica je dokaz da nema zaštićenih“, rekao je Stefanović.

Pored toga, kako je pojasnio, korupciju je nemoguće procesuirati u realnom vremenu.

„Imate primenu posebnih dokaznih radnji, tajni nadzor i snimanja, koja traju određeni vremenski period. Nakon toga se vrši analiza, pribavlja se potrebna dokumentacija, to su stotine registratora, angažuju se finansijski forenzičari, angažuju se veštaci… U takvim predmetima, tužilaštvo ima saradnju i sa MUP-om, Ministarstvom finansija, Poreskom upravom, BIA, katastrom, Agencijom

za borbu protiv korupcije, Upravom za sprečavanje pranja novca“, istako je Stefanović.

On je naglasio da je procesuiranje predmeta u vezi sa zloupotrebama sa javnim nabavkama u JP EPS u kojem je prošle sedmice uhapšeno 15 ljudi, došlo u pravom trenutku.

Na pitanje ko je podnosilac krivične prijave u tom slučaju, glavni javni tužilac je otkrio da se predmet radio po krivičnoj prijavi jednog vlasnika preduzeća koje je učestvalo na javnom tenderu.

Objasnio je da ukoliko negde postoji sumnja na korupciju, VJT u Beogradu u većini slučajeva formira predmete, ali da je najbitniji nivo sumnje.

„Kada je podneta krivična prijava, to je na

nivou nekih indicija. Mi smo sproveli predistražni postupak, utrvdili ono što nam je potrebno za stepen sumnje koji se zove osnovana sumnja. Osnovana sumnja je stepen sumnje potreban za određivanje pritvora, što smo dokazali, pošto je licima u tom predmetu određen pritvor. Sledeći

stepen sumnje (potreban za podizanje optužnice), do koga ćemo sigurno doći u narednih šest meseci, koliko kože da traje istraga u pritvorskim predmetima, je

opravdana sumnja“, naveo je Stefanović.

Na konstataciju da se često čuju primedbe na rad tužilaštva, da nije dobro odradilo svoj posao jer nije došlo do presuda, Stefanović tvrdi da u VJT nije takva praksa.

„Kada ulazimo u istragu, istrage rezultiraju podizanjem optužnice, a da li je tužilaštvo dokazalo da je nešto van razumne sumnje, to je na sudu. Posao tužilaštva je da sve dokaze koje prikupi tokom istrage, prezentuje i izvede na glavnom pretresu, a konačna odluka je na sudu koji je nezavisna državna institucija“, rekao je Stefanović.

Na pitanje da li mogu da se očekuju nova

hapšanja u narednim danima, Stefanović je odgovorio da VJT kontinuirano sprovodi borbu protiv korupcije i da ne može da najavljuje bilo kakva hapšenja u budućnosti.

Dodao je da ne vidi nikakav problem u tome što najviši državni zvaničnici najavljuju

borbu protiv korupcije.

„Državni zvaničnici su legitimno izabrani predstavnici države, pa ja pretpostavljam da oni samo artikulišu ono što građani osećaju, a to je da nam je potrebna pravda i da nam je potrebna efikasna borba protiv korupcije“, zaključio je Stefanović.