Република Србија
ВИШЕ ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРАДУ

Више јавно тужилаштво у Београду поднело је иницијативу за подизање захтева за заштиту законитости против правоснажне пресуде којом су полицајци Милан Трбовић и Младен Думановић ослобођени од оптужби за кривично дело Одавање службене тајне.

Иницијатива за ванредни правни лек поднета је због повреде закона из члана 485 став 1 тачка 1 Закон о кривичном поступку, пресудама Вишег суда у Београду од 1. априла 2022. године и Апелационог суда у Београду од 1. новембра 2022. године.

Више јавно тужилаштво у Београду предлаже да Републичко јавно тужилаштво уважи иницијативу и поднесе захтев за заштиту законитости пред Врховним касационим судом против поменуте пресуде.

У иницијативи ВЈТ у Београду истиче да су, најпре Виши суд у Београду, а за њим и Апелациони суд у Београду одступили од опште познатог тумачења у правној литератури – да кривично дело Одавање службене тајне има тзв. апстрактну последицу, односно да је кривично дело извршено самим чином одавања службене тајне, те да је ирелевантно да ли је одавање таквих података довело до наступања штетних последица.

Виши суд у Београду је у пресуди утврдио да су Трбовић и Думановић неовлашћено другом учинили доступним податке који представљају службену тајну, иако су претходно били упознати од стране начелника Одељења да службени задатак носи ознаку тајности „строго поврељиво“, али је навео да није могао да прихвати наводе тужилаштва да је то проузроковало штетне последице за МУП Републике Србије, као и за запослене у поменутом Одељењу, па је окривљене ослободио од оптужбе.

Пресуду је потврдио и Апелациони суд у Београду чиме је повредио кривични закон.

Наиме, према ставовима правне теорије и праксе, на коју је тужилаштво указало у иницијативи, уколико је неко лице другом неовлашћено саопштило податке који представљају службену тајну, то лице треба да се осуди.

Насупрот томе, поменути судови су у потпуности заменили тезе. Суд је помешао радњу извршења, која има апстрактну последицу са појмом службене тајне.

Такође подсећамо да упркос чињеници да у медијима не би требало ни да се помиње постојање и рад Службе за тајно праћење, јер је за њен успешан рад императив да остане ван домашаја јавности, полицијски служебици су у форми интервјуа изнели многе информације које се односе на њихове задатке.

То је све проузроковало штетне последице за МУП Републике Србије јер је емитовани прилог у негативном контексту изазвао велику пажњу јавности у Босни и Херцеговини. Исте податке оба окривљена су саопштили и новинарима друштвено – политичког online магазина „Телепромптер“ поводом чега је 28. августа 2016. у том магазину објављен текст под насловом „Криминал у име државе: узнемиријућа исповест полицајаца и Службе за тајно праћење“.

Све то доводи до излагања порузи ове службе и читаве државе Србије, што представља конкретну последицу која је заиста наступила одавањем службене тајне.

Због тога тужилаштво сматра да је, иако се биће кривичног дела остварује и апстрактном последицом, својеврсним излагањем порузи државе Србије и њених тајних служби, остварена и конкретна последица.

Подсећамо да се оптужницом ВЈТ у Београду полицијски службеници МУП-а, Одељења за опсервације и документовање Думановић и Трбовић терете да су као саизвршиоци извршили кривично дело Одавање службене тајне, тако што су 11. јула 2015. године у Меморијалном центру Сребреница – Поточари, новинару међународне телевизијске мреже „Ал Џазира Балканс“ неовлашћено саопштили податке који представљају служену тајну, а у вези са бројем ангажованих полицијских службеника из тог Одељења, службеном задатку на који су упућени, који носи ознаку тајности „строго поверљиво“, и начину извршења тог задатка.

То је све проузроковало штетне последице за МУП Републике Србије.