Рад јавног тужилаштва у Србији биће озбиљно угрожен уколико буде усвојена одредба из Нацрта закона о јавном тужилаштву којом ће бити онемогућено упућивање јавних тужилаца из основних у виша јавна тужилаштва, а што сада обезбедјује ефикасно функционисање тужилачке организације.
Предложена одредба предвидја да упућивања јавних тужилаца могу бити само из тужилаштава истог ранга, на период од три године, иако то није никакав захтев Венецијанске комисије, нити европски стандард.
Напротив, овом одредбом биће директно угрожено функционисање тужилачке организације, а поготово ВЈТ у Београду, највећег тужилаштва у Србији.
У ВЈТ у Београду, које има највећи број предмета у раду и запослених, трентуно ради 65 заменика јавног тужиоца од којих је трећина њих, тачно 21, упућен из основних тужилаштава.
Руководећи кадар у ВЈТ у Београду, махом су тужиоци упућени из основних јавних тужилаштава, а поред осталих, то су руководилац Кривичног одељења и његов заменик, Координаторка за родно засновано насиље, контакт тачке за нападе на новинаре, припаднике полиције, адвокате…док је у Посебном одељењу за сузбијање корупције од 22 заменика њих 12 такодје упућено.
Подсећамо и да у Тужилаштву за организовани криминал највећи број тужилаца долази из ВЈТ у Београду, где је тренутно ради девет упућених заменика.
Упозоравамо да ће, уколико предложена одредба буде усвојена, највећи број упућених тужилаца у свим вишим јавним тужилаштвима широм Србије током 2023. године бити враћен у основна тужилаштва, а ВЈТ у Београду ће остати без трећине кадрова, што ће извесно довести до колапса у поступању, одразити се на резултате у раду, и то на штету градјана, пре свега жртава тешких кривичних дела.
Чак и по формирању новог Високог савета тужилаца, уз избор истакнутих правника, Савет неће моћи избором јавних тужилаца ни делимично да попуни потребне капацитете.
С обзиром да ће према предложеној одредби упућивања бити могућа само из тужилаштава истог ранга, то значи да би ВЈТ у БГ могао да се попуни само из ВЈТ у Смедереву, Ваљеву или Панчеву, где је јако мали број тужилаца.
У ВЈТ у Панчеву, на пример, раде четири заменика јавног тужиоца, од којих је већина пред пензијом, без мотива да путују за Београд и раде у тужилаштву са највећим бројем тешких, сложених предмета.
Са друге стране, у основним јавним тужилаштвима Београду има око 120 младих тужилаца за које ће постојати забрана да буду упућени као до сада у ВЈТ, иако су мотивисани да напредују у својим каријерама.
Подсећамо и да би ова одредба била у директној супротности са актуелним Законом о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције, који предвидја попуњавање одељења за борбу против корупције управо тужиоцима из основних јавних тужилаштава институтом упућивања, што је раније добило позитивно мишљење Венецијанске комисије.
Због свега наведеног Више јавно тужилаштво у Београду апелује на Министарство правде, Владу Србије и Народну скупштину да пре усвајања ове одредбе још једном размотри њене могуће последице и редефинише законско решење, како рад јавног тужилаштва у Србији не би био блокиран.